Wielki Tydzień

- Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
- Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną, sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
- Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący – godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy, telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media.
- Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy w tym tygodniu pół godziny przed każdą Mszą Świętą, a jeśli będzie potrzeba, to także po Mszy Św.
- W czwartek zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa – o godz. 18.00. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do 22.00.
- W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły. Niech w tym dniu towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. Odprawimy liturgię wielkopiątkową o godz.17.00. Na tę liturgię można przynieść krzyże z domu. W tym dniu, ofiary składane na tacę, przeznaczone są na utrzymanie miejsc związanych z życiem Jezusa w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie będzie trwała do 22.00.
- Wielka Sobota, to dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy, ponieważ to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. W związku z tym nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W sobotni wieczór, o godz. 19.00, rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego, podczas której odbywa się obrzęd błogosławieństwa ognia i światła oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Adoracja Najświętszego Sakramentu w grobie będzie trwała do godz.23.00.
- Poświęcenie pokarmów od godz. 9.00 do 13.00, co pół godziny.
- W Wielkanoc uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna o godz.6.00. Zapraszam do udziału w procesji Eucharystycznej, młodzież i dorosłych do niesienia chorągwi, feretronów i emblematów religijnych, a dziewczynki – do sypania kwiatków. Zachęcam do udziału w procesji w strojach ludowych. Msze Św. w dni świąteczne, jak w każdą niedzielę. Nie będzie tylko Mszy Św. o godz. 20.00 w pierwszy i drugi dzień Świąt.
- W czwartek, piątek i sobotę nie odprawia się Mszy Św. w godzinach porannych.