DSC_0389 DSC_0497 DSC07248 DSC07261 DSC_0040 DSC_0114

Wielki Tydzień

1. Rozpoczynamy świętowanie Wielkiego Tygodnia. To czas, w którym wspominamy w liturgii najważniejsze wydarzenia ostatnich dni Jezusa na ziemi. Ten, który stał się dla nas cierpiącym Sługą Jahwe, prowadzi nas do zwycięstwa zmartwychwstania.
  2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący – godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy, telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media.
  3. Szczytem roku liturgicznego i Wielkiego Tygodnia jest Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Obejmuje liturgię Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowaną wieczorem w Wielki Czwartek, wielkopiątkową liturgię Męki Pańskiej oraz najbardziej uroczystą i najpiękniejszą ze wszystkich liturgii Kościoła – Wigilię Paschalną sprawowaną po zapadnięciu zmroku w Wielką Noc. Triduum Paschalne kończy się wieczorem w Niedzielę Zmartwychwstania.
  4. Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy w tym tygodniu pół godziny przed każdą Mszą Świętą, a jeśli będzie potrzeba, to także po Mszy Św.
  5. W czwartek zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa – o godz. 18.00.
  6. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły. Niech w tym dniu towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. Odprawimy liturgię wielkopiątkową o godz. 17. 00. Na tę liturgię można przynieść krzyże z domu. W tym dniu, ofiary składane na tacę, przeznaczone są na utrzymanie miejsc związanych z życiem Jezusa w Ziemi Świętej. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Ci którzy obchodzą pierwsze piątki, a w szczególności dzieci zapraszamy o godz.16.00 na nabożeństwo pierwszopiątkowe.
  7. Wielka Sobota, to dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy, ponieważ to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. W związku z tym nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W sobotni wieczór, o godz. 19.00, rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego, podczas której odbywa się obrzęd błogosławieństwa ognia i światła oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Poświęcenie pokarmów, jeśli pozwoli na to pogoda, odbywać się będzie przed kościołem – w godz. 9.0013.00, co pół godziny.
  8. W Wielkanoc uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna o godz.6.00. Nie będzie procesji. Ponadto Msze Św. będą jeszcze sprawowane o godz. 9.00; 10.30; 12.00; 14.00, 15.00 i 17.00. W poniedziałek wielkanocny Msze Św. będą sprawowane o godz.7.00; 8.00; 9.00; 10.30; 12.00; 14.00, 15.00 i 17.00.
  9. W czasie Triduum Paschalnego serdecznie zapraszamy do Adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek będzie trwała do godz. 22.00, a w Wielką Sobotę – do północy.
  10. W czwartek, piątek i sobotę nie odprawia się Mszy Św. w godzinach porannych.
  11. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Wspólnotowo będziemy modlić się przed wieczorną Mszą Św.
  12. Uroczystości Wielkiego Tygodnia z naszego Sanktuarium będą transmitowane przez Internet:

Niedziela Palmowa o godz. 10.30

Wielki Czwartek o godz.18.00