DSC_0485 DSC_0530 DSC_0794 DSC00355 DSC07248 DSC_0007
TwitterFacebook

Kajaki 2023 – wspomnienia z obozu

….a było to tak….

W dniach 8-22 lipca 2023 r. pod hasłem: Nie masz co robić? Rób dobro! odbył się letni obóz terapeutyczno-sportowy dla dzieci i młodzieży zorganizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom w Wyszkowie. Bazą terenową był Zespół Szkół w Starym Folwarku nad jeziorem Wigry, z widokiem na klasztor pokamedulski.

W projekcie wzięło udział 90 dzieci i młodzieży z całej Polski oraz Ukrainy, w wieku od 9 do 21 lat. Uczestnicy, którzy byli podzieleni na 6-8 osobowe grupy, wraz ze swoimi wychowawcami mieszkali w namiotach. Kadrę stanowili: koordynatorzy, wychowawcy i wsparcie logistyczno-gospodarcze składające się z wolontariuszy oraz terapeuci, instruktorzy, artyści – osoby prowadzące zajęcia i warsztaty, a także żołnierze WOT.

Zrealizowaliśmy bardzo bogaty program socjo-art-terapeutyczny i sportowy, na który składały się – oprócz pływania kajakami Wigrami i Czarną Hańczą: customizacja odzieży, malowanie muralu (streetart), pisanie ikon, warsztaty taneczne, warsztaty teatralne, warsztaty muzyczne, zajęcia z psychologami, udzielnie pierwszej pomocy przedmedycznej, gry sportowe.

Niebywałym przeżyciem dla naszych uczestników okazał się surwiwal w ruinach Pałacu Paca w Dowspudzie i nocne wyprawy do lasu, połączone  z rozpalaniem ogniska krzesiwem czy gotowaniem herbaty z sosnowych gałązek.

Młodzież z entuzjazmem przyjęła występ Grupy MoCarta i zaskoczyła wiedzą o polskiej siatkówce Prezesa PZPS Sebastiana  Świderskiego i byłego trenera polskiej kadry Waldemara Wspaniałego!

Kulinarnym doznaniem była uczta sushi i grillowane przysmaki 😊 Nasi uczestnicy mogli też własnoręcznie wypiekać regionalne sękacze.

Wspaniała, wakacyjna pogoda, jak przystało na polskie lato, zachęcała do wszelkich sportowych aktywności w wodzie i na lądzie. W nocy zaś można było podziwiać rozgwieżdżone niebo, którego widok jest niemal niedostępny w mieście albo też słuchać grzmotów burzy i szumu deszczu😊.

Wsparciem duchowym  w kształtowaniu postaw była myśl dominikańska w odniesieniu do budowania relacji z Bogiem i ludźmi, polegająca na umiejętności słuchania i przekazywania słowa.

Uwieńczeniem wysiłku młodych był niezwykły spektakl teatralno-muzyczny składający się z krótkich etiud zbudowanych na przeżyciach uczestników podczas obozu w odniesieniu do naszego hasła. Wzbogacił go taneczny performance.  To była feeria wzruszeń zakończona gromki brawami!

Dowodem niezapomnianych wrażeń i zadzierzgniętych przyjaźni, a także wielkich emocji były morza łez wylewane przy pożegnaniu oraz słowa …widzimy się zimą….

A to wszystko nie byłoby możliwe bez naszych Dobroczyńców, którym z całego serca DZIĘKUJEMY!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji – kliknij TUTAJ