Triduum Paschalne

1. Tylko z oczyszczonym sercem można w pełni przeżywać pamiątkę zbawczych tajemnic: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, dlatego zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty. Spowiadać będziemy w tym tygodniu pół godziny przed każdą Mszą Świętą, a jeśli będzie potrzeba, to także po Mszy Św.
  2. Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa – o godz. 18.00.
  3. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły. Niech w tym dniu towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia, na znak smutku i żałoby, nie sprawuje się Eucharystii. Odprawimy liturgię wielkopiątkową o godz. 17.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
  4. Wielka Sobota, to dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy, ponieważ to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani. W związku z tym nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W sobotni wieczór o godz. 19.00 rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego, podczas której odbywa się obrzęd błogosławieństwa ognia i światła oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Poświęcenie pokarmów – w godz. 9.00 – 15.00, co pół godziny.
  5. W Wielkanoc uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna o godz.6.00. Zapraszamy do udziału w procesji Eucharystycznej, młodzież i dorosłych do niesienia emblematów religijnych, a dziewczynki – do sypania kwiatków. Zachęcam do udziału w procesji w strojach ludowych. Msze Św. w dni świąteczne, jak w każdą niedzielę. Nie będzie tylko Mszy Św. o godz. 7.00, w pierwszy dzień Świąt.
  6. W czasie Triduum Paschalnego serdecznie zapraszamy do Adoracji Najświętszego Sakramentu. Adoracja w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek będzie trwała do godz. 22.00, a w Wielką Sobotę – do północy.
  7. W czwartek, piątek i sobotę nie odprawia się Mszy św. o godz. 7.00.
  8. Od Wielkiego Piątku rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Wspólnotowo będziemy modlić się przed wieczorną Mszą Św.