DSC_0485 DSC_0530 DSC_0794 DSC00355 DSC07248 DSC_0007
TwitterFacebook

Pielgrzymka młodzieży do Gietrzwałdu

Sanktuarium w Gietrzwałdzie, to jedno z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza je blisko milion pielgrzymów i turystów. Dlatego też, ks. Łukasz Dawidowicz, postanowił to miejsce zwiedzić z ok. 50-osobową grupą młodzieży.

Gietrzwałd położony jest w połowie drogi między Ostródą i Olsztynem, na ziemi warmińskiej. Miejscowość ta jest słynna z powodu mających tu miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny, które do tej pory, jako jedyne na ziemiach polskich, zostały oficjalnie uznane przez władzę kościelną. Objawienia gietrzwałdzkie miały miejsce dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes, toteż zwykło mówić się o nim „polskie Lourdes”. Pielgrzymujących bardzo zaciekawił motyw objawień Maryjnych w Polsce. Matka Bożka ukazywała się dwóm dziewczynkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej.

Młodych pielgrzymów zachwyciła też Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a przede wszystkim obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej – prawdziwy klejnot Gietrzwałdzkiego Sanktuarium Maryjnego. Należy do grupy obrazów wzorowanych na cudownej ikonie, która znajduje się w Kaplicy Przewodników w Bizancjum. Obraz został koronowany przez kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę, w 1967 roku.

Młodzi przeszli także, prowadzącą do pobłogosławionego przez Matkę Bożą – 8 września 1877 r. – źródełka, Aleję Różańcową obsadzoną drzewami. W skupieniu, z modlitwą na ustach zatrzymywali się przy 15 kapliczkach różańcowych.

Pielgrzymi od lat czerpią ze Źródełka wodę, która przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. Sam akt pobłogosławienia został uwieczniony figurą Niepokalanej Dziewicy. Nad Źródełkiem znajdują się trzy murowane płaskorzeźby, ukazujące Mojżesza, dotykającego laską skałę, z której wytrysnęła woda i Izraelitów, pijących wodę na pustyni.

W pobliżu sanktuarium, blisko źródełka, znajduje się też monumentalna Droga Krzyżowa.

Młodzież, zwiedzając te cudowne miejsca i poznając historię zdarzeń pełnych tajemnic, niejednokrotnie bogatych w cuda, uwierzyła, iż Maryja zdecydowała się zostać w tym miejscu i wykonywać tę ciężką pracę, by pomóc naszej Ziemi, na ile to możliwe zrozumieć, jak wiele naprawdę zależy od nas samych i jak wiele możemy zrobić, kiedy zdecydujemy się zatrzymać w miejscu, cofnąć i wrócić na ścieżkę poszukiwania i poznania Prawdy i Boga.

W tym szczególnym miejscu postanowili spędzić trochę więcej czasu, więc przygotowali ognisko. Później zwiedzali Olsztyn.

Podczas tego wyjazdu wielu z nich uświadomiło sobie, że objawienia Matki Boskiej dotyczą całego świata, odbywają się w różnych miejscach, w dużych miastach i maleńkich wioskach, bądź w całkiem odosobnionych zakątkach, jak groty, wzgórza, łąki czy laski. Zadali sobie również trudne pytanie: „W jakim kierunku zmierzaliby, odrzucając nauki Jezusa Chrystusa, odrzucając Boga i przemierzając świat swoimi własnymi drogami?”