Szkolny Konkurs Piosenki Religijnej

,,Kto śpiewa – dwa razy się modli” to popularne powiedzenie. Ostatnio usłyszałam dalszą jego część, co mnie bardzo rozśmieszyło: Kto śpiewa – dwa razy się modli, a kto fałszuje, ten trzy razy się modli; A kto słucha fałszującego – towarzyszy Jezusowi na Drodze Krzyżowej.” Mam nadzieję, że tego dnia wszyscy modliliśmy się dwa razy. A nawet jeśli nie, to każdy jak umie Pana Boga chwali.                                                                                               24 listopada, tuż po wspomnieniu Św. Cecylii – patronki muzyki kościelnej w Szkole Podstawowej nr 5 w Wyszkowie odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Religijnej ,, Zaśpiewajmy dla Jezusa”. Rozpoczęliśmy go wykonując wraz z Ks. Adamem Hrycem oraz uczennicami SP nr 5 piosenkę zespołu Trzecia Godzina Dnia ,,Miłosierni”. Celem Konkursu było: rozwijanie zainteresowań i zdolności muzycznych dzieci i młodzieży, rozpowszechnianie piosenki religijnej, poszukiwanie nowych aranżacji i zdolności twórczych. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Uczniowie wykonali blisko 30 utworów. Występowali solo, w duetach oraz zespołach 3-5 osobowych. Dzieci grały na instrumentach, przygotowywały stroje sceniczne, aby uatrakcyjnić  występ. Widać było wśród uczestników dużą radość z przygotowań oraz ogromne chęci do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Do jury zaprosiliśmy osoby związane z muzyką na co dzień: p. Zofię Jeż, która od wielu lat jest chórzystką przy Sanktuarium Świętej Rodziny, Ks. Marka Muzyka, który oprócz znaczącego nazwiska wniósł wsparcie w dziedzinie oceny doboru repertuaru oraz p. Janę Dąbkowską – nauczycielkę śpiewu.                                                                                                                       Podczas Konkursu mieliśmy przyjemność gościć Księdza Proboszcza Parafii  Świętej Rodziny Kazimierza Wądołowskiego, który ufundował nagrody dla wszystkich uczestników za co jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Ale Ksiądz Kustosz, to nie jedyny tego dnia gość. Było ich znacznie więcej, a to za sprawą Księdza Łukasza Dawidowicza, który zaprosił bardzo liczną grupę z Przedszkola nr 2. Dzieciaki zrobiły furorę wśród publiczności. Zachwyciły swoim wyglądem, gdyż wszystkie zaprezentowały się w czapkach z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych. Był to strój przygotowany specjalnie na tą okazję, ponieważ przedszkolaki wraz z p. Agnieszką Monetą – nauczycielką w-fu SP nr 5 oraz Księdzem Łukaszem wykonali dwa utwory: ,,Góra do góry” zespołu Małe TGD oraz ,,Się je je” Arki Noego. Wykonawcy obdzielili swoją energią wszystkich słuchających.                                               Od strony technicznej nieoceniony okazał się Ks. Adam Hryc, który czuwał nad mikrofonami i dbał, by każdy miał odpowiedni podkład muzyczny do piosenki. Oprócz tego zaskoczył wszystkich swoim występem raperskim. ,,Rapujący Wikary” na zakończenie konkursu wykonał swój autorski utwór ,,Powołani na żywo”, gdzie zaprezentował talent wokalny oraz przepiękny tekst, który mam nadzieję pozostanie w pamięci. Jury podsumowując stwierdziło, iż jest zauroczone talentami młodych artystów, ich przygotowaniem i zaangażowaniem. Ze swojej strony mogę tylko dodać, że choć przygotowanie takiego wydarzenia wymagało dużo pracy, to radość ze współpracowania z innymi ludźmi oraz oglądanie występów przejętych i uśmiechniętych dzieci jest ogromna. A przede wszystkim cieszy fakt, że wszystko, co robiliśmy, robiliśmy dla Jezusa.

Katarzyna Skreczko