DSC_0485 DSC_0530 DSC_0794 DSC00355 DSC07248 DSC_0007
TwitterFacebook

Relacja z zimowego obozu w Gliczarowie Górnym

W dniach 26 grudnia 2022 roku – 2 stycznia 2023 roku ponad 60 młodych ludzi z całej Polski i Ukrainy spotkało się w Gliczarowie Górnym, na zimowym obozie sportowo – terapeutycznym, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Pomocy Rodzinom, pod patronatem Rektora UKSW w Warszawie. Drogowskazem naszego przedsięwzięcia była formacja duchowo – ludzka, która pogłębiała Rozwój duchowy człowieka w oparciu o nauczanie Jana Pawła II podczas Światowych Dni Młodzieży.

Młodzież zaangażowała się we wszystkie zaproponowane aktywności. Priorytetem była nauka jazdy na nartach. Poznawanie tajników szusowania na trasach Kotelnicy Białczańskiej było przeżyciem, które w nie jednym młodym sercu pozostanie na długo. Trzeba mieć nadzieje, że widok przepięknie ośnieżonych Tatry zimą, jak również radości i satysfakcja z własnych osiągnięć zdobytych podczas nauki jazdy, będą motywacją do kontynuowania rozpoczętej przygody.

Naszą propozycją dla wszystkich, którzy mają w sobie choć odrobinę miłości do sztuki, było malowanie na szkle. Uczestnicy, wyrażając ogromne zainteresowanie historią rozwoju tej techniki, nieodzownie związanej z Podhalem, poznali jej tajniki, dzięki którym każda praca wykonana przez naszych podopiecznych stała się niemalże dziełem artystycznym.

Niezwykłym przeżyciem, po raz kolejny, było także pisanie ikon. Był to czas wyciszenia, zamyślenia, zagłębienia się w przesłaniu Papieża Polaka, tak, aby napisany wizerunek Oblicza Chrystusa Nowonarodzonego został w sercu.

Survival – sztuka przetrwania w trudnych warunkach, umiejętność radzenia sobie w specyficznej scenerii, np. mrozie, w czasie klęski żywiołowej, wypadku, zgubienia na odludziu itp. Poznanie i nabycie takich skills-ów w połączeniu z kompetencjami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej okazało się niezwykle ciekawym zajęciem dla naszych podopiecznych.

Młodzież z wielkim zaangażowaniem brała udział w zajęciach psychologicznych. Bo bycie zauważonym i wysłuchanym jest bardzo ważne. To także uwrażliwia na postrzeganie problemów koleżanek i kolegów. Bez wątpienia czas w ten sposób spędzony był czasem umocnienia, nabrania sił i dystansu do siebie oraz otoczenia na najbliższe dni i miesiące.

Wielką rolę pełniła – i pełni do dziś na Podhalu muzyka. Podkreśla wyjątkowość i odrębność góralskiej kultury. Dlatego też nie mogło jej zabraknąć podczas pobytu w Gliczarowie Górnym. Posłuchać na żywo melodii płynących z charakterystycznych dla tego regionu instrumentów, np. fujarki czy dud, dotknąć ich, spróbować wydobyć dźwięki, to było coś. I do tego zaśpiewać białym głosem… życzenia, które nie raz Górale śpiewali Janowi Pawłowi II.

Dziś jej słowa kierujemy do wszystkich Darczyńców, Dobrodziejów i Partnerów z wyrazami wdzięczności za otwarte Serca, okazaną dobroć i hojność, które dały tak wiele szczęścia:

Syćka se Wom zycom to i owo
a my Wom zycymy scyńścio zdrowio
Zycymy Wom zdrowio nolepsego
równego pstrągowi w Morskim Oku
a do tego siły do koździćkiyj zyły
w setnym roku.
Coby Wom Pon Jezus Błogosławiył
i na długie lata nom ostawił
Cobyście nom, Łojce, długo zyli
i dla syćkich ludzi miłość mieli.

DZIĘKUJEMY 😊