DSC_0297 DSC_0794 DSC05680 DSC_0037 DSC_0110 DSC_0311
TwitterFacebook

Pielgrzymka do Libanu

Na jesieni w dniach od 16 do 24 października br. planujemy pielgrzymkę do Libanu. Liban to także Ziemia Święta po której chodził i nauczał Pan Jezus. O Libanie mamy wielokrotne wzmianki w Piśmie Świętym zarówno w Nowym jak i Starym Testamencie. Liban to także miejsce związane z życiem i działalnością Św. Szarbela, którego relikwie mamy w naszym Sanktuarium.

Program pielgrzymki

PIELGRZYMKA DO LIBANU – „ŚLADAMI ŚWIĘTEGO CHARBELA”

16-24.10.2018

1 DZIEŃ: 16.10.2018 – WARSZAWA                                                                                      O godz. 14.00  wyjazd z przed Sanktuarium Świętej Rodziny w Wyszkowie na Lotnisko Okęcie, odprawa paszportowa, bagażowa i odlot do Bejrutu o godzinie 18:15 z przesiadką w Arenach.

2 DZIEŃ: 17.10.2018 – BEJRUT

# Stare Miasto, Muzeum Narodowe, Polski Cmentarz Wojenny, Bulwar  Nadmorski Rouche – Gołębie Skały #

Przylot do Bejrutu o godzinie 01:50, przejazd do hotelu , zakwaterowanie i odpoczynek. Po śniadaniu, ok. godz.11.00  wyjazd z hotelu i zwiedzanie Bejrutu.

Bejrut – wielokrotnie burzony i odbudowywany swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza połączeniu kultur Wschodu i Zachodu. Burzliwa historia miasta określanego niegdyś Paryżem Bliskiego Wschodu sięga 5000 lat.

W programie zwiedzania miasta:

– spacer po Starym Mieście (Down Town): termy rzymskie, budowle wzniesione przez krzyżowców, meczety oraz kościoły, w tym:  Katedra MaronickaKościół OO.Kapucynów z relikwiami świętych libańskich, prawosławna Katedra Św. Jerzego; 

Muzeum Narodowego, w którym  zgromadzona jest bogata kolekcja skarbów architektury i sztuki – od czasów prehistorycznych po współczesność – odkrywanych na ziemiach obejmujących tereny dzisiejszego Libanu, m.in. legendarne wynalazki zamieszkujących niegdyś te tereny Fenicjan, uważane za najpiękniejsze na świecie rzeźby greckie, sarkofagi starożytnych Rzymian oraz mozaiki bizantyjskie;

 – miejsca związane z obecnością Polaków w Libanie: najstarsza część Uniwersytetu Francuskiego w Bejrucie, w tym Kościół Św. Józefa i Biblioteka Orientalna oraz Polski Cmentarz Wojenny w Bejrucie.

– spacer po bulwarze nadmorskim Raouche, z którego roztacza się malowniczy widok na słynne Gołębie Skały oraz wody Morza Śródziemnego. Msza Św. w jednym z bejruckich kościołów; Obiadokolacja, nocleg.

                                                                                                                                                                                3 DZIEŃ: 18.10.2018 – ŚLADAMI  ŚWIĘTEGO CHARBELA

# Beqaa Kafra – Bsherrie – Dolina Kadisha #

Śniadanie.

Liban to kraj, którego ziemia pamięta ślady Chrystusa i jego uczniów. To jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich, który wyniósł na ołtarze świętych maronickich – ich opieki i nieustającej pomocy doświadcza tysiące ludzi na całym świecie.

Jednym z nich jest Św. Charbel (1828-1898) – duchowny maronicki, mnich i pustelnik, od 1977 r. Święty kościoła katolickiego. Fenomen O.Charbela polega na tym, że od chwili jego śmierci do dziś zostało potwierdzonych ok.24 tys. uzdrowień fizycznych ludzi wierzących różnych wyznań, a także osób niewierzących.  Miejsca związane z postacią Św. Charbela są zasadniczym celem pielgrzymki. Jednym z nich jest wioska Beqaa Kafra, w której urodził się przyszły Święty i tam spędził dzieciństwo. Położona na wysokości 1800 m n.p.m. jest najwyżej usytuowaną, zamieszkałą miejscowością w Libanie.

W kaplicy przylegającej do rodzinnego domu Świętego zostanie odprawiona Msza Św.

Las Bożych Cedrów znajduje się na wysokości 2000 m n.p.m. – w miejscowości Bsherrie. Cedry to najpiękniejsze drzewa iglaste w Libanie, które od najdawniejszych czasów są symbolem tego kraju. Ich wielkość, majestatyczny wygląd i długowieczność sprawiły, że  wymieniane są w źródłach piśmiennych sprzed 3500 lat. Piękno ich podkreślano w Pieśniach Salomona, które mówią o cedrze libańskim jako o drzewie Boga. 

Malownicza Dolina Kadisha, zwana również Świętą Doliną oraz Klasztor Św. Antoniego w Qozhaya. Ten niezwykły obszar urzekający pięknem krajobrazu,    a jednocześnie trudno dostępny był od wieków miejscem schronienia dla wielu wspólnot chrzescijańskich, z których najsilniejszą stanowili Maronici – libańscy chrześcijanie. Od wieków do czasów nam współczesnych w surowych warunkach, w grotach wyrytych w skałach mieszkają pustelnicy, stale modlący się do Boga. Wielu z nich cieszy się chwałą Nieba i modli się w intencji pielgrzymów odwiedzających to miejsce. 

Obiadokolacja, nocleg.

 

4 DZIEŃ: 19.10.2018 – SANKTUARIA MARYJNE W LIBANIE (1)

# Maghdouche – Sajda #

Śniadanie.

Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej usytuowane w mieście Maghdouche położonym ok. 50 km. na południe  od Bejrutu,  w maju 2016 r. wpisane na światową listę Sanktuariów Maryjnych. W grocie, zwanej Świętą Grotą , Matka Boska oczekiwała na swego Syna – Jezusa, który przybył z Palestyny do pobliskiego Sydonu, aby nauczać i uzdrawiać ludzi. Tam odprawiona zostanie Msza Św.

Zwiedzanie miasta Sajda  (dawny Sydon), skąd  Św.Paweł wypływał w podróż do Rzymu. Sajda to trzecie co do wielkości miasto Libanu:

– riuny zamku na morzu wzniesionego w XIII w. przez krzyżowców;

 – stary, orientalny souk (rynek arabski) i  muzeum mydła, gdzie będzie można nabyć   produkty wyrabiane dawną metodą z naturalnych surowców.

Obiadokolacja, nocleg.

 

5 DZIEŃ: 20.10.2018 – ANNAYA – MIEJSCE  KULTU  ŚW. CHARBELA

# Annaya – Byblos #

Śniadanie.

Główne miejsce kultu Św. Charbela usytuowane jest w miejscowości Annaya w górach Libanu.  Znajduje się tam Klasztor Św. Marona, w którym O.Charbel pełnił swoją posługę jako mnich i gdzie spoczął po śmierci. W małej kaplicy, przy grobie Świętego odprawiona zostanie Msza Św.

Wędrówka z klasztoru do położonej na wzgórzu Pustelni ŚŚw.Piotra i Pawła, w której O.Charbel mieszkał  w pustelniczym etapie swego życia (23 lata) i gdzie zmarł 24 grudnia 1898 r.  22 dnia każdego miesiąca z pustelni do klasztoru idzie pokutna pielgrzymka. Data związana jest z wyjątkowym cudem uzdrowienia, jakie miało miejsce za wstawiennictwem Św. Charbela.

W drodze powrotnej zwiedzanie położonego nad morzem miasta Byblos –  jednego z najstarszych, stale zamieszkałych miast na świecie, miejsce powstania alfabetu fenickiego i wynalezienia pieniądza. Starożytni Grecy sprowadzali od mieszkających w nim Fenicjan papirusowe zwoje, na których pisano księgi. Stąd pochodzi nazwa Biblia (czyli – po grecku „zwoje”). Stare Miasto z  rzymskimi, arabskimi i chrześcijańskimi zabytkami czyni Byblos jednym z najważniejszych i najcenniejszych miejsc archeologicznych w świecie.

W programie zwiedzania miasta: mury obronne,  kościół św. Jana Chrzciciela, zamek krzyżowców oraz teren wykopalisk, pozostałości starego portu wybudowanego przez krzyżowców. Atrakcją będzie spacer po starym bazarze – souku, na którym można nabyć wiele orientalnych pamiątek.  

Obiadokolacja, nocleg.

 

6 DZIEŃ: 21.10.2018 – SANKTUARIA MARYJNE W LIBANIE   (2)
# Harissa – Himlaya – Bikfaya #

Śniadanie.

Liban to kraj, który szczególnie mocno ukochał Maryje. W pięknej, górskiej miejscowości Harissa znajduje się Sanktuarium NMP Królowej Libanu. To ważne centrum pielgrzymek i najważniejszy ośrodek kultu maryjnego w Libanie. Miejsce to jest dla Libańczyków tym, czym dla nas Jasna Góra. W pobliżu monumentalnej, maronickiej bazyliki znajduje się pomnik Św. Jana Pawła II upamiętniający Jego pielgrzymkę do Libanu w  maju 1997 r.

Górska miejscowość Himlaya – rodzinne miasto Św. Rafki, w którym są pozostałości jej rodzinnego domu.   

Kościół OO. Jezuitów położony w miejscowości Bikfaya, w którym znajduje się cudowny obraz NMP Pani Oswobodzicielki.   Msza Św. i modlitwa się przed cudownym obrazem.

Obiadokolacja, nocleg.

 

7 DZIEŃ: 22.10.2018 –  ŚWIĘCI LIBAŃSCY
# Jrabta – Kfifane – Nourieh #

Śniadanie.

Sanktuarium Św. Rafki w miejscowości Jrabta.

Św. Rafka – libańska mniszka, wyniesionona na ołtarze przez Św.Jana Pawła II. Za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i cierpiących na choroby nowotworowe, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia.

Zwiedzanie klasztoru, w którym Święta spędziła ostatnie 18 lat swego życia zakonnego i modlitwa u grobu Świętej.             Klasztor położony w górskiej miejscowości Kfifane, który związany jest z postaciami dwóch duchownych libańskich. Jednym z nich jest Św. Nimatullah Al-Hardini – wykładowca, teolog, nauczyciel i duchowy przewodnik Św. Charbela, drugim zaś prosty mnich – bł. Stefan Nehmé, którego ciało nie ulega zepsuciu i spoczywa w oszklonej trumnie.                                                                         

Sanktuarium Matki Boskiej Pani Światła ( Nourieh), jedno z najpiękniejszych miejsc w Libanie, położone na skalistym klifie, skąd roztacza się malowniczy widok na morze i góry.

Msza Św. w jednym z bejruckich kościołów.

Obiadokolacja, nocleg.

 

8 DZIEŃ: 23.10.2018 – GHAZIR  –   ANNAYA

Śniadanie.             

Ghazir – położone na wys. 600 m n.p.m. malownicze miasto, którego nie sposób pominąć będąc w Libanie. Znajduje się tam Klasztor Św. Antoniego, w którym przebywał przez okres trzech miesięcy Juliusz Słowacki w czasie swojej podróży na Wschód. Tam powstały strofy poematu Anhelli. Zwiedzimy zabytkowy kościół oraz znajdujące się w jednej z cel klasztornych muzeum poświęcone poecie. W Ghazirze odwiedzimy również Kościół Św. Józefa, który zapisał się w historii pobytu uchodźców polskich w Libanie w latach 1942-50. 

                                                                                                         

W klasztorze w Annaya, w  kaplicy – przy grobie Św.Charbelaodprawiona zostanie uroczysta Msza Św. kończąca pielgrzymkę do Libanu. Będzie  okazja do duchowego pożegnania się ze Świętym oraz czas wolny na modlitwę i zakup pamiątek, w tym nabycie cudownego oleju.

Obiadokolacja. Nocleg

 

9 DZIEŃ: 24.10.2018 – BEJRUT – WARSZAWA

W godzinach nocnych wyjazd na lotnisko w Bejrucie, odprawa paszportowa, bagażowa, wylot do Warszawy o godzinie 04:30 z przesiadka w Atenach. Przylot do Warszawy o godzinie 09:55.

 

PROGRAM RAMOWY MOŻE ULEC ZMIANIE. ZMIANY WPROWADZA BIURO PODRÓŻY LUB PRZEWODNIK.

ILOŚĆ DNI Cena za osobę, grupa 30 uczestników
9 DNI / 8 HB 3950,00 PLN + 200 USD

 

Cena zawiera: transport autokarem na Okęcie, bilet lotniczy Warszawa – Bejrut – Warszawa ( przesiadka w Atenach ) posiłek na pokładzie samolotu , transport autokarem na terenie Libanu , 8 noclegów w hotelu 3*, pokoje 2,3 osobowe z łazienkami, wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji,  ubezpieczenie NNW/KL, podatek VAT, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, opłatę za przewodnika, opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

 

Cena nie zawiera: wydatków własnych uczestników